Manas pārdomas par filmu “Raganas laiks” (2. daļa)

sieviete iejutusies raganas tēlā

Uz abu dezertēto krustnešu bruņinieku zobenu rokturiem bija attēlots ērglis. Salīdzinot ar pieejamajiem materiāliem par krusta kariem, tieši šādu zobenu neatradu, pārsvarā uz visiem zobeniem ir krusta karu simbols – krusts. Taču divgalvains ērglis nāk no Centrālāzijas tjurku tautu simbolikas, un Eiropā parādās krusta karu laikā. Ērglis ir varas, spēka, drosmes un nemirstības simbols. Tas tiek arī uzskatīts par debesu ķēniņu un augstāko dievu vēstnesi.

Krustnešu apmetņi un virstērps bija balts ar sarkanu vai melnu krusta karu krustu (simbolu), kas arī atbilst patiesajiem tā laika tērpiem. Krustnešiem bija dažāda veida bruņucepures, kuras daļēji atbilst tā laika bruņucepurēm. Daļai no tām nebija aizsegta sejas daļa – zods, mute, deguns un acis, kas neatbilst patiesībai. Šādi šos bruņiniekus būtu viegli nogalināt tikai ar vienu zobena sitienu sejā. Taču daļai bruņinieku šīs bruņucepures nosedza arī seju. Tām bija kustināma priekšējā daļa, to varēja uzbīdīt virs galvas. Lielākajai daļai krustnešu bruņucepures bija ar noapaļotu augšējo daļu. Līdzīgas tās bija arī realitātē. Daļai bruņucepures bija ar nosegtu degunu un tādu, kā nošķeltu augšējo daļu. Kopumā filmā tika attēlotas visdažādāko veidu bruņucepures, kas tā, manuprāt, realitātē nevarēja būt. Tās varēja būt nedaudz atšķirīgas, jo krustneši nāca no dažādām Eiropas teritorijām. Zem bruņucepures tiem bija kakla aizsargs, kas visapkārt apņēma kaklu, lai nevarētu ar zobenu tur iedurt, citādi tā ir droša nāve. Šis elements atbilst īstajam bruņinieku tērpam. Taču vairākās filmas ainās tas rādīja iespaidu, kā vienkāršs dekoratīvs elements, kas pat īsti nenosedz kaklu, bet tas tā nebija pilnīgi visiem bruņiniekiem, tikai daļai. Redzams, ka šo bruņinieku tērpā ir izmantots bruņu galvenais elements – polsterējums. Bruņas viņus padara vizuāli masīvākus. Visiem rokas sedza cimdi, kas atbilst patiesībai, citādi kaujas pirmajās minūtēs visi viņu pirksti tiktu salauzti. Nereti arī cimdos tiek lauzti pirksti. Manuprāt, nepareizi tika attēlotas roku bruņas, jo tām nebija aizsargu apļi vai jebkādas citas formas aizsargi pie elkoņiem, kas varētu tos pasargāt no triecieniem. Tātad viņu elkoņi bija diezgan nepasargāti no lūzumiem. Kāju bruņas filmā īsti nevar saskatīt, jo tās ir aizsegtas ar apmetni un tām virsū ir bikses. Pašas bruņas nemaz nevar redzēt. Tās rada iespaidu, it kā kāju bruņu nemaz nebūtu.

Krustnešu vairogi bija salīdzinoši lieli, tos varētu pielīdzināt trīsstūrveida formai. Uz vairoga tika attēlots krusts. Salīdzinot ar pieejamajiem materiāliem, šie vairogi izskatās tāpat kā tie tika attēloti filmā. Taču dīvaini un nepareizi šķita tas, ka daļai krustnešu vairoga nemaz nebija, realitātē tā tas noteikti nebija. Zobeni atradās piestiprināti kreisajā pusē tāpēc, ka tie bija gari, tādā veidā tos ir viegli izvilkt ar labo roku. Parasti zobens tika turēts labajā rokā, reizēm ar abām rokām. Ja zobens tiktu piestiprināts labajā pusē, tad to būtu iespējams izvilkt tikai ar kreiso roku, tātad zobens vēl būtu jāpārliek labajā rokā, taču tas būtu grūti izdarāms, jo labajā rokā atrastos vairogs. Var secināt, ka filmā tas ir attēlots patiesi.

Varbūt tev patiks arī šis...