Manas pārdomas par filmu “Raganas laiks” (1. daļa)

sieviete pārģērbusies par raganu

Filmas ‘’Raganas laiks’’ (2011) režisori ir Dominic Sena un Peter Goddard. Šīs filmas žanri ir asa sižeta un fantāzija. Darbība notiek 14. gadsimtā, krusta karu laikā, Eiropā – Austrijā, Ungārijā un Horvātijā. Šajā laikā ir milzīga mēra epidēmija, kas atņem dzīvības tūkstošiem cilvēku. Cilvēki uzskata, ka šo sērgu ir uzsūtījusi ragana un tas, iespējams, ir dieva sods.

Galvenie varoņi ir divi krustneši Bēnems no Blaibrukas un Felsons. Viņi vairs nevēlas kalpot baznīcai, jo uzskata, ka dievs nav vēlējies šādu kristietības izplatīšanu – nogalinot nevainīgas sievietes un bērnus. Viņi atgriežas Austrijā. Ceļojot cauri Štīrijai, viņi ierauga tūkstošiem no mēra mirstošus cilvēkus. Šī sērga ir skārusi ļoti daudzus Eiropas apgabalus un nav ārstējama. Cilvēki uzskata, ka šo slimību ir atnesusi ragana – Anna no Marburgas (Vācijā). Visur, kur viņa ir bijusi, ir sācies mēris. Kardināls arestē abus dezertierus, vēlāk lūdz viņus šo raganu aizvest uz klosteri, kur mūki veiks nāvessoda rituālu, atbrīvojot zemi no mēra lāsta.

Filma nav reāli vēsturiska, tajā ir daudz fantastikas – raganas, dēmoni, eksorcisms un pārdabiskas spējas. Šeit vēsture ir vairāk kā fons. Taču ir iekļautas reālas krusta karu cīņas – pie Edremitas līča (1332), Tripoles aplenkums (1334), Imbrosa (1337) un Arta (1339), Smurnīcijas krusta kari. Šie visi ir reāli notikumi. Reālus vēsturiskus personāžus es neatpazinu.

Cilvēki, kā jau viduslaikos, visu nelaimju cēloņus un izskaidrojumus meklēja reliģijā, ticībā, protams, arī laimes un veiksmes cēloņus. Viņi uzskatīja, ka dievs viņus par kaut ko ir sodījis, uzsūtījis raganu, kas daudzās vietās, pilsētās ir atnesusi neārstējamu slimību – mēri. Cilvēkiem nevajadzēja daudz pierādījumu, lai šo sievieti varētu uzskatīt raganu. Pirmkārt, pietika ar to, ka pilsētās, kurās viņa ir ienākusi, neilgi pēc tam sākās mēris. Tikpat labi tā varēja būt sakritība, bet cilvēki par to pat nedomāja, viņi bija pārliecināti, ka tas ir noticis šīs sievietes dēļ. Otrkārt, viņa bija agresīva un uzbruka, kad vien tas bija iespējams, ar lielu spēku, taču ar tam varēja atrast citu izskaidrojumu. Viņa ilgstoši tika turēta ieslodzījumā, saslēgta, šādi cilvēks var arī sajukt prātā un darīt visneiedomājamākās lietas, lai tikai izglābtu sevi, kas ir cilvēka instinkts.

Varbūt tev patiks arī šis...