Uzņēmuma funkcionēšana

Savas darbības sākumā uzņēmējs saskaras ar daudzām problēmām. Uzņēmējam jāizpēta tirgus stāvoklis, pieprasījums un piedāvājums pēc precēm un pakalpojumiem. Uzņēmējam jāparedz arī iespējamie riski – šķēršļi, kas var traucēt efektīvai uzņēmējdarbībai. Jāiegūst arī informācija par iespējām saņemt atvieglojumus un atbalstu no dažādām valsts un Eiropas Savienības finansētām programmām (piemēram, PHARE).

Nākamais solis uzņēmuma darbībā būtu ražošanas vai pakalpojumu sniegšanas procesa uzsākšana. Uzņēmējam ir jādibina sakari ar jauniem partneriem, piemēram, iekārtu un izejvielu iegādei, un jāmeklē tirgus produkcijas noietam.

Uzņēmējdarbības uzsākšanas posmā ļoti svarīgi ir izveidot pareizu tā organizatorisko struktūru – uzņēmuma vadītājam ir jāprot pareizi plānot tā darbību, reaģēt uz tirgus pieprasījumu, meklēt jaunu produkcijas noieta tirgu un arī pareizi plānot un sadalīt uzņēmuma rīcībā esošos resursus, īpaši – finansu resursus. Svarīgi ir mācēt piesaistīt finansu resursus no ārienes (atrast investorus, iesaistīties dažādos projektos u.tml.). Taču nemazāk svarīgi ir atrast kvalificētu darbaspēku.

ģitāra

Uzņēmumam attīstoties un paplašinoties rodas nepieciešamība pēc vairāku līmeņu vadītājiem, tādēļ ir svarīgi izveidot noteiktu vadības mehānismu – t.i. pareizi sadalīt pienākumus sākot no augstākā līmeņa vadītājiem līdz strādniekiem.

Tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmumam ir dota zināma brīvība, bet kā maksa par šo brīvību ir iespējamais uzņēmuma bankrots, tāpēc uzņēmumam svarīga ir ne tikai produkcijas ražošana, bet arī garantēts šīs produkcijas noiets un produkta virzīšana jaunos tirgus segmentos. Jo no īpašnieku puses pats svarīgākais ir, lai ražošanas process uzņēmumam beigās nestu arī peļņu. Šā mērķa sasniegšanai uzņēmumam ir ļoti svarīga pareiza ražošanas funkcijas pildīšana – preču ražošana tādā kvalitātē un daudzumā, lai tā apmierinātu pircēju pieprasījumu.

Cenšoties sasniegt maksimālo peļņu nedrīkstētu aizmirst arī par citām ne mazāk svarīgām uzņēmuma funkcijām: ekoloģisko (apkārtējās vides saudzēšana) un sociālo funkciju (darbinieku interešu ievērošana). Tādēļ šo uzņēmuma funkciju ievērošanu reglamentē pastāvošā likumdošana, piemēram, Darba likums (kas nosaka, ka uzņēmuma ir jānodrošina visiem darbiniekiem droši un nekaitīgi darba apstākļi).

 

Varbūt tev patiks arī šis...